Maagaasi kättesaadavusest, piisavusest ja hinnast Lätis

6. septembril osales Latvijas Gāze väljaande Dienas Bizness korraldatud konverentsil „Soojavarustus ja energiatehnoloogiad 2023“. Konverents tõi kokku energiasektori asjatundjad, et leida vahetult enne uue kütteperioodi algust vastuseid küsimustele soojavarustusteenuste kättesaadavuse ja hinna kohta eelseisval kütteperioodil.

Arutelus, milline saab olema Lätis algav kütteperiood, märkis Latvijas Gāze juhatuse liige Egils Lapsalis, et maagaasi on piisavalt, et katta nii Latvijas Gāze klientide kui ka kogu piirkonna vajadused. Muidugi on tundmatuks teguriks selle hind, mõjutades neid kliente, kes ei ole maagaasi hinda eelseisvaks kütteperioodiks enda jaoks fikseerinud. Egils Lapsalis juhtis tähelepanu ka sellele, et üks hinda mõjutavatest teguritest on õhutemperatuur. Kui neljas kvartal tuleb Euroopas külm, toob gaasitarbimise kasv kaasa selle ulatuslikuma väljavõtmise gaasihoidlatest, mis põhjustab järsu hinnatõusu. Kui kvartal tuleb soe, peaks hind langema.

Rääkides maagaasituru praegusest olukorrast, märkis Egils Lapsalis, et maagaasiga kaubeldes on konkurentsieelis mitte sellel, kes ostab gaasi parima hinnaga, vaid sellel, kes suudab kõige paremini hankida ülekandevõimsust ning toimetada gaasi lõpptarbijani.

Et vältida probleeme tulevikus, peaksime täna mõtlema just kättesaadavusele gaasi transpordis. Näiteks ei tohiks ülekandevõrgu parandustöid teha siis, kui see on võrguoperaatorile kõige mugavam, vaid lähtuvalt turu vajadustest, sest vastasel juhul ei saaks maagaasi transportida suvel, kui seda on teoreetiliselt võimalik hankida kõige soodsamalt. Seega tasuks tulevikus suurendada Läti-Leedu ja Poola-Leedu vahelise võrgutaristu läbilaskevõimsust.

Iepriekšējie jaunumi

03.08.2023. | haldamine
Ettevõte GASO omanikevahetus ei mõjuta kuidagi Latvijas Gāze kliente.

GASO ainuomanik alates 17. juulist 2023 on Eesti Gaas AS.

Loe rohkem
02.12.2022. | haldamine | maagaasiturg
Latvijas Gaze osaleb Balti gaasiturufoorumil

Selle aasta 30. novembril toimus 15. Balti maagaasi turu foorum, mida sel aastal korraldas Avalike teenuste reguleerimise komisjon (ATRK). Traditsioonilised piirkondlikud kohtumised toovad kokku Balti, Soome, Rootsi ja Poola energiaregulaatorid, turuosalised ja poliitikakujundajad.

Loe rohkem
16.11.2022. | haldamine
Latvijas Gāze pääses esimest korda Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna suurimate ettevõtete edetabelisse

Latvijas Gāze jõudis rahvusvahelise krediidikindlustaja Coface koostatavasse Kesk- ja Ida-Euroopa (CEE) 500 suurima ettevõtte edetabelisse, paigutudes 480. kohale.

Loe rohkem